środa, 31 października 2007
Margaret Atwood. Pani wyrocznia.

 

Podobało mi się. Pewnie sięgnę po inne książki tej autorki. Po szczegóły zapraszam tutaj :)
Wyjątki z komentarzy

Wklejam opisy niektórych książek z listy autorstwa Chihiro, bo szkoda, żeby zniknęły gdzieś wśród komentarzy!

Anita Nair: Przedział dla pań
Akcja dzieje się w Indiach. Pięć podróżujących kobiet spotyka się w przedziale pociągu i spędza noc na opowiadaniu towarzyszkom podróży o swoim życiu, wspomnieniach i generalnie - wylewaniu żali. Każda pochodzi z innej klasy społecznej (bardzo ważne w Indiach), ma inne doświadczenia, inne przeżycia naznaczyły ją na zawsze. Bardzo ciekawie ukazane jest rozumienie i nierozumienie cudzych losow i metamorfoza, jaką przechodzi każda z kobiet.

Sylvia Plath: Szklany klosz
Opowieść o dziewczynie, której zawsze wszystko w zyciu szło gładko, a tymczasem nie dostaje się na letni kurs pisania kreatywnego (coś w tym stylu) i nie ma pomysłu na długie tygodnie wakacji. Wpada w depresję, podejmuje proby samobójcze, wreszcie ląduje w klinice chorób psychicznych. Ciekawe, ze czytałam same opinie, jak bardzo dołująca jest ta powieść, na mnie wywarła zaś całkiem inne wrażenie. Odebrałam ją jako humorystyczny zapis tego, jak egzaltowana panienka z nudów postanawia pocierpieć na depresję. (Moja opinia tak różni się od powszechnej, ze chyba zdecyduję się sklecić recenzję, zwłaszcza, ze jestem dość świeżo po lekturze).

Su Tang: Raise the red lantern
Chiny, lata 20-te tego wieku. Do wspaniałej rezydencji bogatego pana przybywa młodziutka dziewczyna jako jego czwarta żona. Pan spędza ze swymi żonami jedynie noce, w ciągu dnia kobiety spędzają czas albo samotnie, albo w swoim własnym towarzystwie. Fascynujaca walka o władzę w tej dziwnej relacji pana i czterech kobiet, animozje, intrygi, udawana przyjaźń i w głębi skrywane cierpienie i poczucie ogromnego osamotnienia. Polecam też cudowny film Zhanga Yimou "Raise the red lantern" - prawdziwy majstersztyk!
Isabel Allende: Eva Luna
W tej powieści miesza się wszystko, co realne i co fantastyczne. Jest dziewczynka poczęta na łożu śmierci, która ma dar opowiadania niesamowitych historii. Wszystko w "Evie Lunie" jest bardzo iberoamerykańskie: uczucia są namiętne, ludzkie koleje losu nieprzewidywalne, absurd miesza się z realizmem. Szczegółów nie pamiętam, więc może pora bym sięgnęła po tę powieść po raz drugi?

Monica Ali: Brick Lane
Historia dziewczyny, która wychowała się w Bangladeszu, a wskutek małżeństwa przeniosła się do Londynu i tu jest posłuszną żoną i matką. Nie ma własnego zdania, nie zna miasta, w którym przyszło jej żyć, nie zna praktycznie nikogo poza rodziną i sąsiadami. Ale pod wpływem pewnej znajomości zaczyna zadawać sobie pytania o własną tożsamość, pragnienia, marzenia. Nabiera chęci, by pokierować własnym życiem.
Powieść przypomina mi trochę "Biale zeby" Zadie Smith, ale uważam ją za zdecydowanie lepszą.

Truman Capote: Śniadanie u Tiffany'ego
Moja ukochana postać Holly Golightly! Film z Audrey Hepburn w głównej roli widziałam chyba ze 20 razy, niektóre fragmenty dialogów znam na pamięć. Uwaga - treść książki różni się nieco od filmu! W skrócie: chodzi o dziewczynę dość lekkich obyczajów, mieszkajacą w Nowym Jorku i zaprzyjaźniającą się z mieszkającym po sąsiedzku pisarzem. Holly boi sie zaangażować uczuciowo, boi sie miłości i zdaje jej się, że jest najbardziej niezależną i samodzielną osobą na świecie. Ale serce mówi co innego...

Anita Desai: Czas postu, czas uczty
Dorosła kobieta, która mieszka z rodzicami w Indiach, kierującymi całym jej życiem. Całe życie bohaterki kręci sie wokół potrzeb jej rodziców i wokół ich uwielbienia dla studiującego w USA syna. Jej pragnienia i potrzeby są lekceważone, spychane wiecznie na margines. Kiedyś jednak muszą dać o sobie znać. Druga część powieści opowiada o owym synu-studencie, który w Stanach porównuje życie indyjskie z amerykańskim, czasem na korzyść jednego, czasem drugiego. Zadaje sobie też pytania dotyczące tożsamości, tego, co chciałby osiągnąć w życiu i jak ma wyglądaą jego byt w środowisku innym, do którego jest przyzwyczajony.

Horace McCoy: Czyż nie dobija sie koni?
Ciekawa historia wielkiego maratonu tańca, w którym biorą udział różne ciekawe osoby, m.in. główni bohaterowie - przypadkowy chłopak i dziewczyna, pragnąca za wszelką cenę wygrać. Otacza ją swego rodzaju tajemnica, dziwnie zdeterminowana postawa do maratonu, jakby od tego zależało całe jej życie.
Powieść jest cieniutka, da się spokojnie przeczytać w dzień czy dwa.

A tutaj jest recenzja "Kwietniowej czarownicy" autorstwa Patekku.


niedziela, 28 października 2007
Moja lista

Po weekendowych przemyśleniach doszłam do wniosku, że ciężko wybrać 4 książki tylko;) Zwłaszcza, że nie czytałam zbyt wielu pozycji z tej listy, daleko mi do wielu z Was! Wybrałam więc 4, co do których jestem pewna, że chcę je przeczytać w najbliższej przyszłości, a jak dam radę czasowo, to dołoże sobie kolejne tytuły:) Wybrane przeze mnie tytuły to:

Anita Nair "Przedział dla pań" - kupiłam 2 lata temu, wstyd przyznać... A ostatnio dobrze mi się czyta indyjskie powieści, więc chyba nadeszła pora na tę...

Jarosław Iwaszkiewicz “Panny z Wilka” - mam zamiar kupić wydany właśnie pierwszy tom Dzienników Iwaszkiewicza, co jest dobrą okazją do tego, aby w końcu przeczytać "Panny z Wilka", które w liceum niestety jakoś mi umknęły...

Sigrid Undset "Krystyna córka Lavransa" - jesienią lubię czytać literaturę skandynawską, właśnie kończę świetne "Out stealing horses"... I to także książka, którą kupiłam lata temu i na którą wciąż nie miałam czasu... Zachęcające recenzje prezentuje Danielle, w której gust książkowy ufam:)

Majgull Axelsson “Kwietniowa czarownica” - ponieważ mam nadzieję, że mi skandynawskie klimaty nie obrzydną:)

W dalszej kolejności może Atwood, może Anita Desai (czas na matkę;)), i koniecznie Toni Morrison do odświeżenia, ponieważ czytałam ją na studiach w bardzo przyśpieszonym tempie i pamiętam, że koniecznie chciałam powtórzyć w lepszych warunkach:) A co dalej, zobaczymy:) A Wy od czego zaczynacie?

czwartek, 25 października 2007
Lista

Isabel Allende “Eva Luna”

Monica Ali "Brick Lane"

Margaret Atwood "Pani wyrocznia"

Majgull Axelsson “Kwietniowa czarownica” lub “Dom Augusty”

Simone de Beauvoir "Kobieta zawiedziona"

Carmen Bin Ladin "Rozdarty Czarczaf"

Truman Capote "Śniadanie u Tiffany'ego"

Wilkie Collins "Kobieta w bieli"

Anita Desai "Czas postu, czas uczty"

Horace McCoy "Czyż nie dobija sie koni?"

Gustaw Flaubert “Pani Bovary”

Helen Fielding “Dziennik Bridget Jones”

Jarosław Iwaszkiewicz “Panny z Wilka”

Joanna Harris “Czekolada”

Henry James "Portret damy"

Sabatina James "Sabatina-pakistańska dziewczyna"

Maria Kuncewiczowa “Cudzoziemka”

Daphne du Maurier "Rebecca

Toni Morrison "Umiłowana"

Anita Nair "Przedział dla pań"

J.C. Oates “Blondynka”

Sylwia Plath “Szklany klosz”

Grażyna Plebanek "Pudełko ze szpilkami"

Anita Shreve “Żona pilota”

Toer Pramoedya Ananta "Dziewczyna z wybrzeża"

Su Tong "Zawieście czerwone latarnie"

Sigrid Undset "Krystyna córka Lavransa"

Virginia Woolf “Pani Dalloway”

Zaczynamy!

Witam i zapraszam serdecznie do wspólnej lektury i dzielenia się wrażeniami. Ten blog poświęcony jest czytelniczemu wyzwaniu, którego celem jest przeczytanie kilku książek wybranych ze wspólnej listy. Aby zrealizować wyzwanie należy przeczytać minimum cztery pozycje, aczkolwiek wszelkie przekroczenia planu mile widziane! Lista została ustalona wspólnie przez kilkoro pasjonatów (maniaków) czytania. Jedynym elementem łączącym wszystkie tytuły jest płeć głównych bohaterek;) Tytuły zostały wybrane czysto subiektywnie spośród książek, które uznaliśmy za wybitne, intrygujące, lub takich, na których lekturę mimo chęci od dawna nie mogliśmy znaleźć czasu.

Każdy, kto podejmie się realizacji wyzwania, uzyska dostęp do tego bloga i będzie mógł publikować swoje wrażenia i recenzje z przeczytanych książek. Oprócz tego recenzje można oczywiście umieszczać na swoich blogach, a tutaj podawać do nich linki. 

Wyzwanie i ten blog są otwarte od dzisiaj do 29 lutego, mamy więc ponad cztery miesiące na lekturę. W komentarzach możemy zgłaszać chęć wzięcia udziału oraz podawać wybrane przez siebie tytuły. To jak? Zaczynamy?:)

1 ... 6 , 7 , 8 , 9